PE

POLİETİLEN

  • HDPE - MDPE - LDPE - LLDPE - mLLDPE

Polietilen (PE) çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır. Yıllık 100 milyon tondan fazla polietilen reçinesi üretilmektedir; bu bütün plastik pazarının %34'üne denk gelir. Ana kullanım alanı paketlemedir (plastik torbalar, plastik filmler, plastik şişeler gibi jeomembranlar).

PP

POLİPROPİLEN

  • PPH - PPC - PPRC

Polipropilen (PP) otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir. Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur.

PVC

POLİVİNİL KLORÜR

  • E-PVC - S-PVC (K58, K67, K70)

Polivinil klorür (PVC) monomer haldeki vinil klorürün polimerizasyonu ile üretilir. PVC sert bir plastik olup, daha yumuşak ve daha esnek hale getirmek için plastifiyanlar ilave edilir. Polivinil klorür, oldukça geniş kullanım alanı olan bir polimerdir. Polietilen ve polipropilenden sonra dünyada en çok üretilen üçüncü sentetik plastik polimerdir. Boru ve tesisat malzemeleri ile kapı ve pencere profilleri için kullanılır. Son yıllarda PVC geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır. Ayrıca şişelerde, yenilemeyen ürün paketlerinde ve kartlarda kullanılır. Fftalat gibi akışkanlaştırıcıların eklenmesiyle daha yumuşak ve esnek hale getirilebilir.

PS

POLİSTİREN

  • GPPS - HIPS - EPS

Polistiren (PS) monomer haldeki stirenden polimerizasyon ile üretilen bir polimerdir. Katı halde bir termoplastiktir, enjeksiyon veya ekstrüzyon yolu ile işlenirken yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilir. Daha sonra soğutularak tekrar katılaşması sağlanır. Genel amaçlı polistiren temiz yüzeyli, sert ve kırılgandır. Reçinesini üretmek düşük maliyetlidir. Oksijen ve suyu çok iyi tutmaz ve görece düşük bir erime noktası vardır. Polistiren en fazla kullanılan plastiklerden biridir, yılda birkaç milyon ton üretilir. Polistiren doğal halinde saydamdır, ancak renklendirilebilir. Koruyucu paketlemede, kap, kapak, şişe, tek kullanımlık çatal kaşık ve model yapımında kullanılır.

PET

POLİETİLEN TEREFTALAT

  • EKSTRÜZYON, ŞİŞİRME, ENJEKSİYON

Polietilen tereftalat (PET) olarak kısaltılan polyester ailesi reçinelerinden bir termoplastik polimer reçinedir. Genelde giysiler için elyaflarda, sıvılar ve gıdalar için kaplarda, üretim için termoformda ve mühendislik reçineleri için cam elyafla birlikte kullanılır. Dünya PET üretiminin çoğunluğu sentetik elyaflar içindir (%60'ın üzerinde) ve şişe üretimi küresel talebin yaklaşık %30'unu oluşturur.

ABS

AKRİLONİTRİL BÜTADİEN STİREN

  • EKSTRÜZYON, ENJEKSİYON

Akrilonitril bütadien stiren (ABS) kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklar kullanım alanlarından birkaçıdır. Bu malzeme polibütadien içinde stiren ve akrilonitrilin polimerizasyonu ile elde edilen bir kopolimerdir. Stiren plastiğe parlaklık ve iyi yüzey verir. Bütadien, kauçuk özelliklerini, düşük sıcaklıkta esnek olabilmeyi sağlar.

PA

POLİAMİD

  • PA 6 - PA 66

Poliamid (PA), yarı kristalin bir polimerdir. Tek bir temel malzemeden oluşanlar (örneğin PA 6) ve iki temel malzemeden oluşanlar (örneğin PA 66) şeklinde iki tür PA vardır. Yün ve ipek gibi doğal halde ve naylon gibi sentetik halde bulunabilirler. Mükemmel mekanik özelliklere sahip olan poliamidler sert ve sıkı yahut yumuşak ve esnek olabilirler. Nemi emerler, mükemmel kayma ve aşınma özellikleri vardır. Poliamidler tekstil ve otomotiv sektöründe yaygın şekilde kullanılır.

EVA

ETİLEN VİNİL ASETAT

  • EKSTRÜZYON, ŞİŞİRME, ENJEKSİYON

Etilen Vinil Asetat (EVA) esnek yapısı ve darbelere dayanıklı özelliği ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. EVA’nın hem ısı hem de soğuk geçirmeme özelliği vardır. Ayrıca doğaya dost özelliği ile geri dönüşümü yapılabilmektedir. Endüstride çok yaygın bir şekilde kullanılan EVA’nın ne gibi özellikler sergileyeceğini, içeriğinde bulunan Vinil Asetat oranı belirlemektedir. Vinil asetat oranı arttıkça hammaddenin sertliği azalmaktadır. Sertlik azaldığı için meydana gelen esnek yapı, sert olan polimerlerin toklaştırılması işleminden çok sık kullanılmaktadır. Yüzey kalitesi yüksek olan EVA şeffaf ve renksiz bir görünüşe sahiptir. Kolay işlenebilir ve ikincil işlem kolaylığı vardır. Etilen Vinil Asetat’ın boyutsal olarak sabit olması da diğer önemli özelliklerinden biridir. Yoğunluğu en düşük olan Poliüretan’dan üretildiği için hafif tabanlıdır ve bu durum kullanım oranını artırmaktadır.